Oddział ZASP w Warszawie

Biuro Oddziału

Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
tel.: 22 696 79 44, 22 696 79 54
e-mail: o.warszawa(at)zasp.pl

Pracownik biura – Katarzyna Świerzbińska
Biuro czynne: poniedziałek, środa, piątek w godz. 10.00 – 14.00

Poniżej udostępniamy Państwu numer konta bankowego Oddziału ZASP w Warszawie
do wpłacania składek członkowskich. Konto dotyczy również kasy pogrzebowej.
Warszawa – PKO B.P.
78 1020 1026 0000 1802 0386 9823

Skład Zarządu Oddziału

Honorowy Przewodniczący Zarządu Oddziału
Ignacy Gogolewski

Honorowy Przewodniczący Zarządu Oddziału
Tomasz Grochoczyński

Przewodnicząca Zarządu Oddziału
Anna Golc

Aktualności

Życzenia świąteczne

Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w gronie najbliższych
a także
pomyślności i satysfakcji w życiu prywatnym i zawodowym
w Nowym Roku 2021

z koleżeńskim pozdrowieniem
życzy
Przewodnicząca oddziału ZASP w Warszawie
Anna Golc

Sępie Miłości – grudniowa premiera muzycznego duodramu na Scenie SPATiF online

Sępie Miłości Recital teatralny na podstawie erotyków Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Muzyczny duodram będący efektem współpracy aktorki Agnieszki Makowskiej z kompozytorką Natalią Czekałą.

Dzieła Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, z uwzględnieniem ich kontekstu kulturowego, stały się pretekstem do stworzenia wizerunku dzisiejszej kobiety jako adresata męskich miłostek i namiętności. Recital prowadzą dwie kobiety, w asyście panopticum surrealistycznych postaci (niewielkich form plastycznych) przedstawiających rożne oblicza zakochanego, rozjuszonego, rozpalonego mężczyzny.

Muzyka jaką proponujemy, to awangardowe brzmienia elektroniczne nawiązujące do lat osiemdziesiątych w niekonwencjonalnym zestawieniu z elementami muzyki dawnej. Punktem wyjściowym kompozycji są elementy strukturalne charakterystyczne dla baroku, jak stosowanie form polifonicznych, szczególnych rozwiązań harmonicznych czy wprowadzenie rozbudowanej ornamentyki. Całość utrzymana będzie jednak we współczesnej estetyce dzięki elektronicznym przetworzeniom głosów i nowoczesnemu elektronicznemu instrumentarium, którego bazę stanowią instrumenty klawiszowe i syntezatory.

Przewidywany czas trwania: 40 min
Reżyseria, dramaturgia, wokal: Agnieszka Makowska
Muzyka, klawisze, wokal: Natalia Czekała
Planowana premiera: grudzień 2020 na #ScenaSPATiF online

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach stypendium z budżetu.

Info o twórcach:

Natalia Czekała
Pianistka, kompozytorka
Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym: Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie (III nagroda), Międzynarodowego Konkursu „Mendelssohn Cup” w Taurisano (I nagroda oraz Nagroda Akademii). Ponadto otrzymała I nagrodę w kategorii duetów fortepianowych podczas organizowanego przez Stowarzyszenie „Fryderyk Chopin” Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie.
Komponuje muzykę do spektakli teatralnych oraz rozmaitych projektów muzycznych. Jest laureatką „Złotej Maski” za muzykę do spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu” (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Jest współtwórczynią projektu T/Aboret – Laureat I miejsca i nagrody publiczności w konkursie „Scena Otwarta” XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” za „Spójność brzmienia, autentyzm współmuzykowania oraz umiejętne stosowanie tradycyjnych motywów w jazzowych aranżacjach”
linki:
https://www.youtube.com/watch?v=wu7ebEKItWs
https://www.youtube.com/watch?v=7q57fqhgz-c
https://www.youtube.com/watch?v=xIq99aEGzIU
https://www.youtube.com/watch?v=swyjZCL5uvI

Agnieszka Makowska
Aktorka
Agnieszka Makowska absolwentka wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (obecnie Filii w Białymstoku). Wraz z reżyserką Agatą Biziuk była współzałożycielką teatru o nazwie Nieformalna Grupa Avis. Ma na swoim koncie również współpracę z Teatrem Adama Walnego, Kompanią Doomsday oraz Vilde&Vogel Figurentheater.
Jest współautorką trzech sztuk dla dzieci: „Babcia mówi pa pa”, „Co słychać?” oraz „Takie To”, a także jednej dla dorosłych „Dracul@. Vagina Dentata. Pierwszy z wymienionych tekstów został nominowany do nagrody w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jest autorką scenografii do rozmaitych spektakli m.in „Däumelinchen” w reżyserii Moniki Gerboc (Piccolo Theater, Cottbus). Współtworzyła także autorski spektakl „ Animacje” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach” . Współpracowała z takimi teatrami, jak: Teatr Pleciuga w Szczecinie, Piwnica przy krypcie w Szczecinie, Teatr Nowy w Łodzi, Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Teatr Syrena w Warszawie.
Obecnie współpracuje z teatrem Malabar Hotel, z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem na Pradze oraz Teatrem Figur w Krakowie.
Link do źródła: https://teatrdlawszystkich.eu/sepie-milosci-grudniowa…/

Komisja Pomocowa ZASP

Komunikat dla członków Oddziału Warszawskiego ZASP

Wobec zaprzestania działalności Komisji pomocowej w Oddziale Warszawskim ZASP,  wnioski w sprawie wsparcia finansowego, udzielanego osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, a spowodowanej stanem epidemicznym w kraju, należy przekazywać bezpośrednio do Komisji Głównej powołanej przez ZG ZASP, przesyłając je na adres: bip@zasp.pl, pocztą, lub dostarczając osobiście do siedziby Stowarzyszenia w Al. Ujazdowskich.

Komisja Pomocowa ZG ZASP

AKTORZY/SENIORZY

Zapraszamy do oglądania autorskiego, pięcioodcinkowego cyklu „Aktorzy/Seniorzy“, zrealizowanego przez Lenę Frankiewicz, a będącego cyfrowym zapisem rozmów o teatrze z seniorami zawodu aktorskiego.

Zwiastun projektu

Od początku mojej pracy w teatrze najwięcej radości i satysfakcji sprawiały mi spotkania z Seniorami zawodu aktorskiego – doświadczenie,  klasa,  niepodrabialny wdzięk, szczególny rodzaj serdeczności, opieki i niekończący się zasób anegdot teatralnych sprawiały, że właśnie za ich sprawą  szybko poczułam się w teatrze jak w domu. Podczas swojej pracy reżyserskiej to właśnie z Seniorami i Seniorkami udawało mi się niemal zawsze nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu, a nawet „zakochaniu“, lub, jeśli ktoś woli – artystycznym zauroczeniu. Te spotkania owocując fantastycznymi rezultatami w pracy na scenie okazały się tak bogate w wymiarze relacji międzyludzkiej, że postanowiłam zarejestrować rozmowy o sprawach ważnych, które złożyły się na cykl Aktorzy/Seniorzy. Ze wszystkimi rozmówcami i rozmówczyniami (Mirosławą Olbińską, Ireną Rybicką, Barbarą Wrzesińską, Janem Englertem, Dymitrem Hołówko, Niko Niakasem), miałam zaszczyt i okazję spotkać się w pracy na scenie, każde z tych spotkań było dla mnie istotnym przeżyciem zarówno z zawodowej, jak i osobistej perspektywy. Pytałam przede wszystkim o teatr – ich początki na scenie, największe przygody i najbardziej spektakularne katastrofy, o to, co jest najbardziej w tym zawodzie istotne z ich perspektywy, ale też na co uważać, czego się strzec. Pytałam o miłość, wolność,  stosunek do natury, o przyszłość, a także o czas obecny, który jest przecież jednym z największych wyzwań dla Teatru.

Seniorzy i Seniorki opowiadali wspaniale i zupełnie od siebie niezależnie. Na jedne pytania z zupełnie innych perspektyw, na inne z niezwykle podobnych, tak jakby mówili jednym głosem. Pomyślałam sobie, że najciekawiej będzie uporządkować te odpowiedzi pod kątem wybranych zagadnień i tym samym powstał cykl Aktorzy/Seniorzy. Niemal wszystkich Artystów i Artystki udało się, poza rozmowami, nakłonić do wykonania swoich ulubionych fragmentów poezji, co okazało sie niezwykle poruszające – w przestrzeni pustych teatrów, ogołoconych scen, niekiedy przy jednej lampie, w czasie tego najdłuższego chyba w historii teatru Antraktu 2020, zdawali się być strażnikami tego, co – miejmy nadzieję –  nie odchodzi i wróci kiedyś do podstawowych właściwości teatralnego zdarzenia,  jakimi są bezpośrednia relacja scena/widownia, wymiana energii tu i teraz, w jednej przestrzeni, we wspólnym zgromadzeniu.

Zapraszam na cykl Aktorzy/Seniorzy.

Premiera pierwszego z pięciu odcinków 23 października 2020 na kanale youtube Aktorzy/Seniorzy, na stronie Teatru Narodowego, ZASP-u oraz SPATiF-u – honorowych patronów projektu.

Lena Frankiewicz

Scenariusz, reżyseria i przeprowadzenie rozmów: Lena Frankiewicz
Zdjęcia i montaż: Mateusz Zieliński
Muzyka: Kamil Pater
Postprodukcja dźwięku: Bartosz Grabowski

Materiał dostępny na kanale youtube Aktorzy/ Seniorzy, stronach Teatru Narodowego w Warszawie,  Związku Artystów Scen Polskich oraz SPATiF –  honorowych patronów projektu.


Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”

Wszystkie odcinki projektu znajdą Państwo na stronie zasp.pl w naszym nowym dziale „Sprawy seniorów„. Zapraszamy 23 października.

Podziękowania ze Sceny #cyberzasp

To było wspaniałe pięć miesięcy, które udowodniło, że trudne warunki tylko katalizują niezwykłe twórcze procesy.

Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt Scena SPATiF online w ramach CYBER ZASP. Udało nam się stworzyć 34 unikalne wydarzenia artystyczne i spotkania z twórcami, które trafiły do tysięcy widzów.

Dziękuję szczególne artystom ZASP: Elżbiecie Czerwińskiej, Beacie Łuczak, Małgorzacie Moskalewicz, Arturowi Gotzowi, Grażynie Kopeć, Adriannie Kućmierz, Ani Polarusz, Agacie Załęckiej, Agnieszce Makowskiej, Opowieściom z Borzych, Monice Szomko, Kamilowi Przystałowi, Katarzynie Post, Ninie Nu, Grzegorzowi Sierzputowskiemu, Magdalenie Daniel, Małgorzacie Majewskiej, Martynie Kliszewskiej, Jackowi Zawadzie, Sebastianowi Dudale, Judy Turan, Annie Kękuś, Maciejowi Dmochowskiemu, Łukaszowi Szymankowi, Anicecie Ochnickiej, Urszuli Nawrot, Marcie Kuszakiewicz, Aleksandrze Skorupie, Halinie Bednarz, Sylwi Najah, Monice Nowogrodzkiej, Grzegorzowi Gierakowi, Hannie Kochańskiej.

Podziękowania zechcą także przyjąć Anna Szawiel, Maria Wilma i Klaudia Powała (promocja), Magdalena Radgowska (ksiągowość), oraz Jakub Daniluk i Krzysztof Michalski (wsparcie techniczne).

Wszystkich gorąco zapraszam do obejrzenia naszych programów, które do 30 kwietnia dostępne pozostaną na kanale:
https://www.youtube.com/channel/UCEhgYhi55E3AWUFYH1685rA

To była wielka przyjemność z Wami pracować.

z pozdrowieniami
Anna Golc
Koordynatorka Sceny SPATiF online

Galeria stworzeń pandemicznych

Jak w domowym zaciszu urządzić teatr cieni a przy okazji nie zwariować? Trwa projekt CYBER ZASP, w którym artyści w domowych warunkach tworzą wydarzenia kulturalne dla swoich widzów. Wśród październikowych propozycji znajdziemy spektakl na podstawie listów Bolesława Prusa, bajkę dla dzieci oraz opowieść muzyczną w rytmach salsy. Scena SPATiF na youtube zaprasza.

Program na październik:

01.10 godz. 19.00 „Reżyserka” – Aleksandra Skorupa / krótka forma filmowa

Dokument obrazujący jeden dzień z życia młodej reżyserki. Obserwujemy jej pracę z aktorami podczas prób oraz podglądamy sceny z życia prywatnego. Reżyserka to krótka opowieść o blaskach i cieniach zawodu, będącego w trudnej sytuacji zwłaszcza w czasach pandemii.

02.10 godz. 19.00 „Jak by tu nie zwariować?” – Halina Bednarz / spotkanie online

Pogaduszki o tym jak przetrwać z samym sobą i nie zwariować w czasie pandemicznych zawirowań. Jak się odnaleźć na nowo, zainspirować i zmotywować, stagnację przemienić w działanie i odnaleźć nowe pasje. Na spotkanie o drzemiącej w nas sile kreatywności zaprasza aktorka Halina Bednarz.

03.10 godz. 19.00 „Rytm – ruch – życie” – Sylwia Najah / muzyczna opowieść 

Sylwia Najah zaśpiewa i zaakompaniuje…sobie sama. Na jakich instrumentach – to na razie niespodzianka : powiem tylko, że rytm i ruch podtrzymywał we mnie życie w tym nieżyciowym dla aktorów czasie. Po długiej przerwie wróciła do mnie salsa i znów zaczęłam śpiewać latynoskie kawałki. 

04.10 godz. 19.00 „Sam się zatrudnij” – Monika Nowogrodzka / spotkanie online

Jak pomysł zamienić w profesjonalną produkcję teatralną i to bez wsparcia jakiejkolwiek instytucji i sponsora? Monika Nowogrodzka, aktorka i producentka spektakli komediowych opowie o swojej drodze do niezależności twórczej i spektaklach Wytwórni KDIT, (współzałożonej z Ewą Ostrowską – Kunert), które grane są z powodzeniem w całej Polsce oraz za granicą dla Polonii. Aktorzy, do dzieła!

09.10 godz. 19.00 „Bolesław Prus w podróży. Listy” – Grzegorz Gierak / spektakl online

Bolesław Prus niechętnie udawał się w podróż, ale jeśli już do tego doszło okazywał się bystrym obserwatorem ludzi i pejzaży.

Spektakl przygotowany przez Grzegorza Gieraka przedstawia niezwykłe i jednocześnie mało znane listy autora „Lalki”.

Pisma te odsłaniają tajemnice jego osobowości, a jednocześnie są świadectwem różnorodnych zainteresowań pisarza, m.in. fascynacji rozwojem techniki i wynalazkami świadczącymi o geniuszu człowieka. Przedstawione w spektaklu listy stanowią barwny przyczynek do portretu wielkiego pisarza.

10.10 godz. 19.00 „W domowym teatrze cieni” – Hanna Kochańska / bajka + miniwarsztat

Klasyczne bajki La Fontaine , Krasickiego i Ezopa są pretekstem do wspólnej zabawy w domowy teatr: interaktywny, pobudzający wyobraźnię i dostępny dla każdego. Hanna Kochańska, aktorka, reżyserka i producentka spektakli dla dzieci pokaże własną interpretację bajek w technice teatru cieni, a także zdradzi sekret jak z wyciętego kartonu i kilku drobiazgów które mamy w domach wyczarować zwierzęcych bohaterów do rodzinnej zabawy w teatr. 

11.10 godz. 19.00 „Złota Rybka. Impresja” – Anna Golc / krótka forma filmowa

Miał być prawdziwy spektakl: scenografia, lalki, muzyka, atmosfera i historia, którą zna każdy: o Rybaku, co złowił magiczną rybkę i jego chciwej żonie. Zamiast teatru jestem j a  w nowej technologii online: uczę się, nagrywam, montuję, szukam inspiracji, smart-kontaktu. Rybak zarzucił w morze sieć, a w sieci j a , tyle, że w internetowej. Czy natura ludzka zawsze pragnie więcej i więcej? Zobaczcie Złotą Rybkę online. Tylko dla odważnych.

2020.zasp.pl

www.scenaspatif.pl

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCEhgYhi55E3AWUFYH1685rA

*Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci

Partnerzy medialni

TVP Kultura, TVP Warszawa, TVP Kraków, TVP Poznań, Polskie Radio, RDC, Rozgłośnia Polskiego Radia Poznań, Radio Kraków, Radio PIK, Rozgłośnia Polskiego Radia Łódź

Tina Turner z torebusią

O technice Meisnera - kluczu do drugiego człowieka, o zawodowych perypetiach w czasach lockdownu, a także o tym co ukrywa się w każdej damskiej torebce opowiedzą artyści CYBER ZASP. Wśród wrześniowych premier znajdą się m.in. krótkie formy filmowe i teatralne. Scena SPATiF online na YouTube zaprasza:

03.09 godz. 19.00 „Jak technika Meisnera uratowała mój [aktorski] żywot” – Judy Turan / spotkanie online

Krótki przewodnik po technice Meisnera poprowadzi aktorka i coach Judy Turan: „opowiem nie tylko o fundamentach metody – empatii, głębokim słuchaniu i kreatywności jaką wyzwala, ale także o tym, w jaki sposób czyni nas lepszymi ludźmi. Podzielę się też osobistą historią o tym jak technika Meisnera pomogła mi przetrwać (i to z pewnymi zawodowymi sukcesami) w trudnym dla artystów czasie pandemii. Pokażę też jedno lub dwa narzędzia do praktyki własnej. Szczególnie dziś, w czasach niepewności jutra i chaosu warto wsłuchać się w siebie i innych, żeby doświadczyć, że wszystko, czego potrzebujemy jest tak naprawdę w naszym zasięgu.”

04.09 godz. 19.00 „W poszukiwaniu teatru” – Anna Kękuś / spotkanie online

Spotkanie dotyczy próby odnalezienia się artysty, konkretnie reżysera teatralnego, w zupełnie nowej, pandemicznej rzeczywistości. Ta rzeczywistość z jednej strony zagraża z drugiej – prowokuje do nowych artystycznych działań podejmowanych w innej przestrzeni niż teatr. Inspirujący aspekt powyższego to szczególna współpraca środowiskowa, a także wsparcie osób nie związanych zawodowo z dziedzinami kultury. Spotkanie prowadzi reżyserka teatralna Anna Kękuś: „osobiście dotknęłam zjawiska synergii i chciałabym się podzielić z Państwem swoim nowym doświadczeniem”.

05.09 godz. 19.00 „Tina. Początek” – Maciej Dmochowski / etiuda filmowa

Bohater filmu bierze nas w podróż po swojej zawodowej ścieżce: pierwszych fascynacjach, ważnych spotkaniach, rozczarowaniach. Towarzyszy mu ona: idolka z dzieciństwa, której kasety słuchał z wypiekami na twarzy. Silna, choć niełaskawie traktowana przez los kobieta, artystka, osobowość. Co to znaczy być jak Tina Turner? Etiuda „Tina. Początek” zrealizowana została na podstawie autentycznych prywatnych listów aktora, pisanych na przestrzeni wielu lat m.in. do matki, przyjaciela, przypadkowo spotkanego na ulicy bezdomnego.

06.09 godz. 19.00 „Przez impro do ZASP-u” – Łukasz Szymanek / spotkanie online

Opowieść o drodze: do aktorstwa, do ZASP-u i do ukochanego Lublina. Łukasz Szampanek Szymanek, członek grupy Poławiacze Pereł Imrov Teatr zaprasza w najprawdziwszy rajd po życiowej ścieżce. Spodziewajcie się wszystkiego! A na pewno: anegdotek kabaretowych i dużej dawki improwizacji.

11.09 godz. 19.00 Damska Torebka – Aniceta Ochnicka / krótka forma teatralna

Spektakl autorstwa i w wykonaniu Anicety Ochnickiej. Damska Torebka to kalejdoskop „torebusiowych” spraw – tych serio i tych zabawnych, tych poważnych i tych nie do uwierzenia. Szczypta przemyśleń, anegdot, poezji i muzyki. Kobieta bez torebki…? Nie ma takiej opcji!

12.09 godz. 19.00 Poezja obrazu – Urszula Nawrot / spotkanie online

Aktorka i reżyserka Urszula Nawrot opowie o wystawie fotografii, którą przygotowywała w czasie lockdownu i pokaże jak czas zamknięcia wpłynął na proces twórczy. Przede wszystkim jednak dowiemy się czym jest tytułowa poezja obrazu i jak artystka realizuje tę formę poprzez film i fotografię. 

13.09 godz. 19.00 „Wokalistka do góry nogami” – Marta Kuszakiewicz / spotkanie online

Historia o pewnej wokalistce, która rzuciła wszystko i…wyjechała na Kostarykę. I ani awaria samolotu, ani trzęsienie ziemi nie przeszkodziły jej w spełnieniu marzenia: w końcu zaśpiewała koncert w Raju i to – dla samej pani prezydent. O swojej trzyletniej przygodzie na Kostaryce i książce, która o tym powstała opowie Marta Kuszakiewicz.

2020.zasp.pl

www.scenaspatif.pl

YouTube

Partnerzy medialni

TVP Kultura, TVP Warszawa, TVP Kraków, TVP Poznań, Polskie Radio, RDC, Rozgłośnia Polskiego Radia Poznań, Radio Kraków, Radio PIK, Rozgłośnia Polskiego Radia Łódź

*Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci

Czerwony Kapturek w krainie aplikacji

Krótki kurs monologu aktorskiego i cały szereg "cyberspotkań" z bajką - trwa projekt CYBER ZASP, w którym artyści w domowych warunkach przygotowują wydarzenia kulturalne dla swoich widzów. Warszawska odsłona projektu odbywa się na Scenie SPATiF online na YouTube.

Oto sierpniowy harmonogram:

07.08 godz. 19.00 – „Radosna historia Czerwonego Kapturka” – Magda Daniel / krótka forma filmowa

Jak klasyczną formę teatru cieni wykorzystać i przetworzyć w prostej aplikacji? Magda Daniel zaprosi was w kulisy swojej małej domowej pracowni, a przede wszystkim w dowcipny sposób opowie historię, którą znamy wszyscy. Dla dzieci od 0 do 100 lat!

08.08 godz. 19.00 – „Zmontuj to sam” – Małgorzata Majewska / spotkanie online

Czy montowanie filmów to przydatna umiejętność? Czy w montażu można realizować się artystyczne? Jak wykorzystać montaż w autopromocji? „Zmontuj to sam” to program, w którym aktorka Małgorzata Majewska przybliży swoje hobby jakim jest montaż filmowy. 

09.08. godz. 19.00 – „Carrara Gardens” – Martyna Kliszewska / film i spotkanie

Aktorka i malarka Martyna Kliszewska zaprasza do wirtualnej galerii prac inspirowanych karraryjskim marmurem – Wychowałam się na Śląsku. Z ogrodu mojej babci roztaczał się widok na las i na szyby kopalni „Emma”. Pamiętam, że zawsze brakowało mi w dzieciństwie koloru. Odpowiedzią na ten niedosyt jest moje malarstwo – ekspresyjne, witalne, inspirowane naturą – mówi artystka. 

21.08 godz. 19.00 -„Opowieści świata dla przykładu i zabawy” – Beata Łuczak / spotkanie

Opowiadanie historii to sztuka, która towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Opowieści pomagają w zrozumienie siebie i świata, a opowiadacze poruszają i inspirują – zaprasza Beata Łuczak.

22.08 godz. 19.00 „Brzydkie Kaczątko” – Jacek Zawada / spektakl online 

Rodzicie i Dzieciaki – nie może was to ominąć! Poznacie historię Brzydkiego Kaczątka, które wyśmiewane i przezywane przez wszystkich musi samotnie stawić czoła przeciwnościom losu. Czy odnajdzie w sobie odwagę i siłę by walczyć o swoją godność i szacunek? Jacek Zawada, aktor i trener twórczości dziecięcej zaprasza w bajkową podróż do Teatru Internetowego w towarzystwie bohaterów bajki H. Ch. Andersena. Przygotujcie też kartki i kredki bo czekają was bajeczne zadania! 

23.08 godz. 19.00 „Monologu się nie bójta!” – Sebastian Dudała / krótki kurs monologu

Zapraszamy na bliskie spotkanie z monologiem, które poprowadzi aktor Sebastian Dudała. 

– Monolog to jedna z trudniejszych form w aktorstwie. Wychowałem się w Teatrze Słowa Proscenium w Szczecinie, brałem udział w konkursach recytatorskich i w spektaklach poetyckich, więc moją drogą do aktorstwa były właśnie monologi. Pokażę wam jak podchodzę do pracy z tekstem i jak buduję interpretację. Dla wszystkich, którzy chcą zdawać do szkół teatralnych albo startować w konkursach recytatorskich będzie to przydatna wiedza.

2020.zasp.pl

www.scenaspatif.pl

YouTube

Partnerzy medialni

TVP Kultura, TVP Warszawa, TVP Kraków, TVP Poznań, Polskie Radio, RDC, Rozgłośnia Polskiego Radia Poznań, Radio Kraków, Radio PIK, Rozgłośnia Polskiego Radia Łódź

*Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci

Lipiec na Scenie SPATiF online

IMPRO I PO NUTKACH

Monologi impro, krótkie formy teatralno-filmowe, koncert i muzyczna bajka dla dzieci. Trwa projekt CYBER ZASP, w którym artyści w domowych warunkach przygotowują wydarzenia kulturalne dla swoich widzów. Warszawska odsłona projektu odbywa się na Scenie SPATiF online (na YouTube’ie).

Oto lipcowy harmonogram wydarzeń:

03.07 godz. 19.00 – „Kruszyna” – Agnieszka Makowska 

Mimo szalejącej pandemii bohaterka „Kruszyny” postanawia wyruszyć w egzotyczną podróż, nie łamiąc przy tym zasad reżimu sanitarnego. Jej wędrówki są najlepszym przykładem na to, że zamknięcia i ograniczenia to stan umysłu. Dzięki sile wyobraźni oraz wolności ducha można zwiedzić dalekie, nieznane zakątki (wszech)świata nie wychodząc z domu. „Kruszyna” to mała forma na pograniczu monodramu teatralnego i filmu krótkometrażowego z elementami animacji przedmiotu. 

05.07 godz. 19.00 „O Trampolinie i Trampkach” – Opowieści z Borzych 

Wymyślacie czasem historie? My też. Tylko o czym by tu dziś opowiedzieć? Może o starym bucie? Albo o traktorze. A może… o złotym kamyczku? Chodźcie! 

Opowieści z Borzych to autorski projekt aktorki Anny Szawiel i jej córki Rozalki. Powstał podczas kwarantanny we wsi Borzychy nad Liwcem. Dom dziadków otoczony drzewami i stawem a dalej pola, łąki i las są pełne najróżniejszych historii. Wystarczy zacząć opowiadać. Wystarczy tę opowieść nagrać, dodać kilka dźwięków albo namalować. Program komputerowy prawie sam to wszystko zmontuje i gotowe!

17.07 godz. 19.00 „Mój Vincent” – Monika Szomko

Bez mojej pasji do teatru i aktorstwa nie powstałby ten filmik, ale dużą zasługę ma w tym także Vincent van Gogh – opowiem wam dlaczego. Poznacie też malarza z nieco innej strony – nie będzie obrazów, lecz słowa płynące z jego pism. Program powstał na podstawie „Listów do Brata” van Gogha oraz najnowszej biografii artysty – „Van Gogh. Życie” G.W. Smitha i S. Naifeha.

18.07 godz. 19.00 „Keep smiling” – Kamil Przystał

Jak rozbawiać? Jak nieść uśmiech? I dlaczego czyniąc dobro innym otrzymujesz je z powrotem ze zdwojoną siłą? Opowiem wam o tym, czym jest dla mnie aktorstwo. To nie tylko teatr, serial i film. To przede wszystkim spotkanie i dzielenie się tym, co kocham.

19.07 godz. 19.00 – „Na drugim brzegu Bałtyku” – Katarzyna Post

Co się stanie, gdy mała, nieśmiała dziewczynka dowie się, że naprawdę istnieje kraina podobna do tych, o których czytała w książkach fantasy? Albo gdy zbuntowana, introwertyczna nastolatka odkryje, że gdzieś daleko jest miejsce, gdzie ludzie, tak jak ona, na każdy posiłek piją czarną kawę przy dźwiękach „ciężkiego brzmienia”? Wreszcie – co wyniknie z tego, że młoda adeptka aktorstwa zagłębi się w kulturę, która okaże się niedocenianą kopalną inspiracji? Zapraszam was na subiektywną opowieść o Finlandii – kraju, w którym się zakochałam.

24.07 godz. 19.00 „Głos dawnych Mazurów” – Nina Nu

Monika Wierzbicka (Nina Nu) zaśpiewa i wysnuje opowieść o ludziach ziemi, działaczach społecznych, nauczycielach z XIX i początków XX wieku. O tym, gdzie szukała wierszy o dawnych Mazurach, jak powstawały piosenki po polsku i w mazurskiej gwarze, dlaczego ten temat tak ją zainteresował.

25.07 godz. 19.00 „Impro Grzesia” – Grzegorz Sierzputowski

Czym jest impro i jaka jest różnica między improwizacją teatralną a metodą Improv? Często to pytanie zadają sobie zawodowi aktorzy podejmując sceniczne wyzwania. Grzegorz Sierzputowski vel Grześ (Niań Grześ – to jedno z jego kabaretowych wcieleń), jako początkujący improwizator i popularyzator impro próbuje zdefiniować metody i ćwiczenia Improv i ich wprowadzanie w życie jako filozofii a nawet pomocy psychologicznej w codziennych czynnościach. Czy poradzi sobie na przykład ze swoim wiecznym problemem sprzątania „bez efektów“? Zapraszamy na krótki Impro monolog.

26.07 godz. 19.00 „Astroteatr” – Elżbieta Czerwińska 

Astroteatr to program poświęcony astrologii, w którym aktorka Elżbieta Czerwińska omawia pobyt planet w znakach zodiaku, wykorzystując aktorskie umiejętności. Kolejny odcinek dedykowany jest Marsowi. Jest to męska planeta, odpowiedzialna w naszym życiu za aktywność, działanie, dążenie do realizacji celów, jakie przed sobą stawiamy. Mars to również pragnienie, instynkt, jego zadaniem jest również obrona osobista. Ma nam pomóc w świecie, który bywa niebezpieczny i nieprzewidywalny.

www.scenaspatif.pl

KLIKNIJ by przyjść na kanał na YouTube

2020.zasp.pl

CYBER ZASP w Warszawie

Znamy już harmonogram warszawskiej odsłony projektu CYBER ZASP – zapraszamy na Scenę SPATiF online gdzie pojawią się koncerty, bajki i autorskie formy przygotowane w wyjątkowych, domowych warunkach. Repertuar na czerwiec obejmuje m.in. koncert, live painting i storytelling dla dzieci.

19.06 o godz. 19.00 Adrianna Kućmierz, aktorka i songwriterka wystąpi z autorskim koncertem „Zapomniałam odpoczywać” – To one woman show z fortepianem w roli głównej: o kwarantannie, bezsenności, anatomii i oddychaniu. Ale też o miłości – mówi artystka.

20.06 godz. 19.00 „La diversidad” – to projekt Małgorzaty Moskalewicz, dedykowany wszystkim pasjonatom języka hiszpańskiego, a przede wszystkim aktorom próbującym swoich sił w w języku obcym – Zobaczycie styl grania zupełnie odmienny od znanego nam w Polsce – zapowiada aktorka.

21.06. godz. 19.00 „Wyjątkowy przyjaciel” – opowieść w technice digital storytelling Grażyny Kopeć (dla dzieci).

26.06 o godz. 19.00 Wokalista i aktor Artur Gotz zaprarasza na „Podróże z mężczyzną prawie idealnym” – z przymrużeniem oka opowie i zaśpiewa o swojej podróży do Nowego Jorku, Portland, Las Vegas i Kalifornii.

27.06 o godz. 19.00 aktorka i artystka kabaretowa Agata Załęcka zaprasza na live paiting „Sztuka w koronie”. – Maluję juz 12 lat – mówi artystka – Kolory, które wybieram odzwierciedlają emocje i stany w których aktualne jestem. Nigdy nie wiem, co namaluję.

28 czerwca o godz. 19.00 „Fabryka Lalek”– Anna Polarusz odkrywa rąbek tajemnicy i zaprasza do swojej domowej pracowni gdzie powstają lalki teatralne.

www.scenaspatif.pl

https://www.youtube.com/channel/UCEhgYhi55E3AWUFYH1685rA

2020.zasp.pl

Więcej o projekcie:

Wszystkie wydarzenia przygotowane są przez twórców związanych z Warszawą, można je będzie obejrzeć wyłącznie na kanale YouTube Scena SPATiF online. Są one częścią ogólnopolskiego projektu CYBER ZASP przygotowanego przez artystów związanych ze Związkiem Artystów Scen Polskich (odsłony projektu powstają też w Krakowie i Poznaniu).

Formuła warszawskiej odsłony CYBER ZASP to nagrywane w domach i montowane przez twórców filmy, czytania performatywne, videoarty i minikoncerty. Premierę wyprodukowanego wydarzenia zakończy streaming live z jego twórcą. Dzięki inicjatywie Scena SPATiF online powstaną 34 różne wydarzenia.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci

Oddziały ZASP

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design