Oddział ZASP w Krakowie

Biuro Oddziału

ul. Karmelicka 34
31-128 Kraków
tel. 12 422 10 39
o.krakow@zasp.pl

Kierownik biura
Joanna Gałuszka

Biuro czynne: pon. – pt. – 11.00-15.00

Skład Zarządu Oddziału

Przewodniczący
Wacław Jankowski

Wiceprzewodniczący
Jacek Milczanowski

Sekretarz
Inka Dowlasz

Skarbnik
Anna Lenczewska

Szef Rady Artystycznej-Klubowej
Józef Opalski

Oddziałowa Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca – Magdalena Sokołowska-Gawłowska
Lidia Bogaczówna
Marlena Woy-Kossowska

Aktualności

Baśniowy koncert dla najmłodszych w Teatrze „Kubuś”

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego oraz Muzeum Zabawek i Zabawy zapraszają najmłodszych wiekiem i duchem do udziału w muzyczno-teatralnej zabawie, która rozbudzi wyobraźnię nawet w najbardziej pochmurny, jesienny dzień.

W baśniowy nastrój młodą widownię wprowadzą aktorzy Teatru „Kubuś”: Agata Sobota, Ewa Lubacz, Andrzej Skorodzień, Małgorzata Oracz, Anna Iwasiuta, Jolanta Kęćko, którzy zaśpiewają piosenki
z przedstawień m. in. „Nocy żywych zabawek” czy „Pan Brzuchatek” w nowych aranżacjach muzycznych (Wojciech Lipiński – gitara i aranżacja muzyczna, Piotr Sitkowski – instrumenty klawiszowe, Patryk Miszczak – bas, Jakub Nowak – perkusja). Koncert poprowadzą edukatorzy Muzeum:  Przemysław Krystian, Katarzyna Hodurek-Kiek. Pierwszy koncert odbędzie się
w plenerze, na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy, kolejne na scenie Teatru „Kubuś”. Wstęp wolny i bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona (do 100 osób).

Po każdym koncercie „Baśniowy koncert dla najmłodszych” odbędą się półgodzinne warsztaty teatralno-muzyczne oparte na: ćwiczeniach rytmiczno-muzycznych, pracy z ciałem oraz zabawach integracyjnych z elementami rytmiki i dramy dla rodzin. Warsztaty poprowadzą naprzemiennie aktorzy: Rafał Iwański i Anna Iwasiuta. Na zajęcia należy się wcześniej zapisać telefonicznie (tel. 888-216-498). Liczba miejsc ograniczona (do 15 osób – rodzice wraz z dziećmi).   

Projekt „Baśniowy koncert dla najmłodszych” jest realizowany w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego 2021. 

Harmonogram koncertów

3 października, godz. 16.00

Dziedziniec Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2)

17 października, godz. 16.00

Duża Scena, Teatr „Kubuś” (ul. Duża 9)

24 października, godz. 16.00

Duża Scena, Teatr „Kubuś” (ul. Duża 9)

Weekend Seniora z kulturą w Teatrze „Kubuś”

W dniach 2-3 października 2021 roku Teatr „Kubuś” zaprasza na przedstawienia w szczególności seniorów powyżej 60 roku życia. W pierwszy październikowy weekend seniorzy mogą zakupić bilet za symboliczną opłatą – tylko 8 zł! Zakup biletów jest możliwy tylko za okazaniem dokumentu potwierdzającego wiek (niepotrzebna jest Karta Seniora).

W tych dniach teatr zaprasza na spektakl „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” w reż. Piotra Bogusława Jędrzejczaka. Wielopokoleniowa historia nosorożca, który bardzo chciał spełnić swoje marzenie o lataniu, może być wspaniałą okazją do spędzenia czasu dziadków z wnukami.

Celem akcji „Weekend seniora z kulturą” zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest zachęcenie osób powyżej 60 roku życia do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz pokazania im, ile do zaoferowania mają działające w ich okolicach placówki.

Nagroda im. Romany Bobrowskiej dla Józefa Opalskiego

Nagroda im. Romany Bobrowskiej w tym roku trafiła do Józefa "Żuka" Opalskiego oraz Ewy Lipskiej.

Nagroda im. Romany Bobrowskiej od lat trafia do najwybitniejszych polskich aktorów, większość z nich spotkała się na naszej antenie z legendarną „Panią Gosią”, jak mówili o Redaktor Romanie Bobrowskiej bliscy współpracownicy. Na liście wyróżnionych są już m.in. Anna Polony, Anna Dymna, Andrzej Seweryn, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Dorota Segda. Nagrodą, której Patronką jest Romana Bobrowska, uhonorowane są najlepsze radiowe głosy, twórcze poszukiwania w dziedzinie radiowego teatru. Po raz pierwszy przyznano ją w 2011 roku.

Rusza 4. edycja projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”

„Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” to projekt z zakresu edukacji kulturalnej skierowany do starszych uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8) i ponadpodstawowych, a także wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych województwa świętokrzyskiego.

Celem warsztatów organizowanych w ramach projektu jest zachęcenie młodzieży do aktywnego odkrywania literatury, a także przybliżenie nastolatkom, specyfiki teatralnej pracy nad tekstem. Warsztaty z inscenizowanych czytań dramatów mają też za zadanie pomóc nauczycielom odkryć nowe, ciekawe narzędzia metodyczne potrzebne zarówno przy interpretacji dramatów na lekcjach języka polskiego, jak i przy prowadzeniu kół teatralnych.

We wspólnych twórczych poszukiwaniach wokół dzieł będą wspierać uczniów i nauczycieli: dr hab. Marzena Marczewska oraz dr hab. Krzysztof Jaworski – wykładowcy Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK w Kielcach, aktorzy: Ewa Lubacz, Agata Sobota, Anna Iwasiuta-Dudek, Andrzej Plata, Błażej Twarowski oraz reżyserzy: Przemysław Żmiejko i Roksana Miner.

Nabór do projektu ma charakter konkursowy. Placówki, które chciałyby wziąć udział w projekcie, muszą wysłać poprawnie wypełniony Formularz zgłoszeniowy wraz z krótkim filmikiem (maks. 5 min.) zrobionym przez uczniów. Obraz, który może być teledyskiem, mini dokumentem, reklamą lub inną formą filmową powinien nawiązywać do tematu szeroko pojętego szczęścia człowieka (temat obecnej edycji projektu). Nadesłane realizacje oceni jury. Cztery placówki, które wyślą najciekawszy filmik oraz wyślą poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy, wezmą udział w projekcie.

Wszystkie dokumenty oraz filmik należy wysłać na adres email: karolina.gregorczyk@teatrkubus.pl (filmik – za pośrednictwem dysku Google, Wetransfera lub innej usługi internetowej), pocztą tradycyjną (ul. Duża 9, 25-302 Kielce) lub osobiście. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2021 roku. W projekcie będą mogły uczestniczyć tylko cztery placówki.

Regulamin i Formularz zgłoszeniowy projektu znajduje się na stronie: https://www.teatrkubus.pl/wczytuje-sztuke/rusza-nabor-do-projektu-wczytuje-sztuke-warsztaty-teatralne.

Projekt został objęty patronatem honorowym przez prezydenta Miasta Kielce Bogdana Wentę oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika. Partnerami projektu są: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. 

Projekt „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Plakat warsztatów

„Wakacje z Lalkami” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego zaprasza do Galerii Lalek w naszej siedzibie przy ulicy Dużej.

W każdym tygodniu sierpnia od środy do piątku w godzinach 9-15 teatr galeria będzie otwarta dla osób zainteresowanych zrobieniem sobie zdjęcia z lalkami.

Akcja „Wakacje z lalkami” połączona jest działalnością teatru na Instagramie i na Facebooku, dlatego zachęcamy do udostępniania swoich zdjęć w mediach społecznościowych przy użyciu hasztagu #KubusioweLalaLato lub oznaczenia teatru w poście. Najciekawsze „foty” będą udostępnione w social mediach Teatru „Kubuś”. Akcja będzie trwać do końca wakacji.

więcej: https://www.teatrkubus.pl/aktualnosci/strzel-focie-w-przelocie-czyli-wakacje-z-lalkami-w-teatrze-kubus

fot. Wojciech Karliński

Projekt „ŻELAZNE PIOSENKI” Teatru „Kubuś” w Kielcach

W dniach 5-9 lipca trzydzieścioro dzieci w wieku 7-10 lat z województwa świętokrzyskiego wzięło udział w wakacyjnych warsztatach literackich organizowanych w ramach projektu ŻELAZNE PIOSENKI Teatru „Kubuś” w Kielcach.

Warsztaty poprowadzili: pisarka Magdalena Mrozińska, a także aktorzy: Rafał Iwański, Agata Sobota, Beata Orłowska. Przed dziećmi jeszcze warsztaty wokalne i nagranie w studio nagraniowym. We wrześniu zostanie wydana płyta z utworami, które powstaną w trakcie warsztatów.

Partnerem przy projekcie jest Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 im. Bohaterów Warszawy w Kielcach.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Kultura – Interwencje 2021” Narodowego Centrum Kultury.

więcej: https://www.teatrkubus.pl/aktualnosci/warsztaty-literackie-juz-za-nami?fbclid=IwAR1UC6p-6Saozy1GA8CnMwGgWJODRo6IoboWZiiIzKZyhvrT3OzAdiyQ_34

Premiera spektaklu „Ławeczka” w Klubie Aktora SPATiF

Już dziś 2.07.2021 o godz. 18.00 w działającym przy krakowskim Oddziale ZASP, Klubie Aktora SPATIF spektakl "Ławeczka" w reż. Marka Wolnego, na podstawie tekstu Aleksandra Gelmana.

występują: Sylwia Chludzińska & Marek Wolny

wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki, które będą rozdawane godzinę przed spektaklem w Klubie Aktora SPATiF (Rynek Główny 41)

ilość wejściówek ograniczona

Serdecznie zapraszamy!❤

Warsztaty wokalno-literackie w Teatrze Kubuś

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach organizuje wakacyjne warsztaty wokalno-literackie dla dzieci w wieku 7-10 lat z województwa świętokrzyskiego.

Zajęcia poprowadzą: dramaturg Magdalena Mrozińska, muzycy Wojciech i Aleksandra Lipińscy oraz aktorzy Teatru: Ewa Lubacz, Rafał Iwański, Agata Sobota, Beata Orłowska, Anna Iwasiuta, Jolanta Kęćko. Cykl warsztatów składa się z sześciu spotkań, po trzy godziny każde i kończy się nagraniem trzech autorskich piosenek w studio nagraniowym. We wrześniu zostanie wydana płyta z utworami, które powstaną w trakcie warsztatów.

Harmonogram warsztatów
5-9 lipca – warsztaty literackie
12-16 lipca – warsztaty wokalne

Dzieci będą podzielone na trzy grupy warsztatowe.
22 lipca – nagranie piosenek warsztatowych w studio

Aby zgłosić się na warsztaty należy wysłać podpisaną własnoręcznie Kartę Zgłoszeniową wraz załącznikiem (dokumenty są dostępne na stronie www.teatrkubus.pl) mailowo na adres:
karolina.gregorczyk@teatrkubus.pl. Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zgłoszenie do 2 lipca

więcej: teatrkubus.pl

Projekt „ŻELAZNE PIOSENKI” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI dla Inki Dowlasz

21 czerwca informowaliśmy Państwa o Brązowym Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla krakowskiej reżyserki, pedagoga i członkini ZASP, oddziału w Krakowie - Inki Dowlasz.

Następnego dnia artystka została odznaczona KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne osiągnięcia w pracy artystyczno-pedagogicznej i twórczej, za działalność społeczną.Ineczka, z serca Ci gratulujemy.

Szczegóły: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,647,wreczenie-odznaczen-panstwowych-w-belwederze.html?fbclid=IwAR1x_Ht7bXFYqbMrQrsZA2xruP3iOOeWO4KwshI5omlA5wzrdf1JUljWIiM

fot. Kancelaria Prezydenta RP

Brązowy Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Inki Dowlasz

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Inki Dowlasz

21.06.2021 wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński nadał odznaczenia resortowe „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

osobom wyróżniającym się w twórczości artystycznej oraz działalności na rzecz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Wśród odznaczonych znalazła się krakowska reżyserka, pedagog, członkini ZASP, oddział w Krakowie – Inka Dowlasz.

Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym!!

Odznaczeni:
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała pani Inka Dowlasz;
brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała pani Grażyna Tabor, w której imieniu odznaczenie odebrała córka pani Magdalena Tabor-Kwiatkowska;
brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał pan Jerzy Dębina;
odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymał pan Kazimierz Frączek, w którego imieniu odznaczenie odebrała córka pani Dobrawa Kowalska;
odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymał pan Marek Rapnicki.

Oddziały ZASP

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design