List do artystów białoruskich

List do artystów białoruskich

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy Artyści!
Głęboko poruszeni ostatnimi wydarzeniami w Waszym kraju, niewyobrażalnym okrucieństwem władzy i nadmiernie jej posłusznych uzbrojonych oddziałów milicji i wojska, agresji, na jaką nie ma miejsca w cywilizowanym świecie XXI wieku, pragniemy zapewnić Was o naszej solidarności i wsparciu w walce o podstawowe prawa człowieka – prawa do wolności, do swobodnego, niczym nie skrępowanego wyrażania myśli, do normalnego, spokojnego życia.
Z przerażeniem, niedowierzaniem, ale i wzruszeniem patrzymy na obrazy z ulic w Waszym kraju; budzą się bowiem nasze wspomnienia. Cztery dekady temu walczyliśmy o to samo. Chcieliśmy być demokratycznym krajem. Też śpiewaliśmy z nadzieją „A mury runą, runą, runą…”. I runęły! Potrafimy więc wczuć się w Waszą sytuację i jak mało kto ją rozumiemy.
Tłumiona przez lata potrzeba wyzwolenia wybuchła w końcu jak wulkan z siłą, której nie da się już powstrzymać. Patrząc, jak na ulice miast w pokojowych manifestacjach wylewa się rzeka ludzi, którzy mają tylko jedną potrzebę – żyć w wolnym kraju, pragniemy dodać Wam otuchy wierząc, że w końcu zwycięży dobro, rozsądek, w decydentach obudzi się świadomość, że nie ma większej wartości, niż człowiek i jego życie, a strach i zniewolenie zastąpi prawda, szlachetność i miłość, czego Wam najserdeczniej życzymy.
Choć w oddaleniu – całym sercem jesteśmy z Wami.
Związek Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenie

Паважаныя калегі і артысты!
З глыбокім жалем чытаем і глядзім навіны з вашай краіны: неверагодная жорсткасць уладаў у адносінах да простых грамадзян Беларусі, агрэсія, якой няма месца ў 21 стагоддзі.
Мы падтрымліваем Вас у барацьбе за асноўныя правы чалавека: права на свабоду, права на мірнае жыццё.
З жахам глядзім на фота з вуліц вашай краіны, дзе людзей забіраюць бязвінна.
Чатыры дзесяцігоддзі назад мы таксама змагаліся за свае правы. Мы хацелі быць дэмакратычнай краінай. Яшчэ мы спявалі з надзеяй: “ І сцены рухнут, рухнут, рухнут..” І яны рухнулі!
Мы разумеем вашу сітуацыю, як ніхто іншы. Вулкан, які столькі гадоў спаў, зараз прачнуўся і яго нельга спыніць. Мірныя прыгожыя людзі на вуліцах хочуць толькі аднаго: жыць у свабоднай мірнай краіне.
Мы падтрымліваем Вас. Дабро пераможа! Людзі, якія прымаюць рашэнні зразумеюць, што чалавечае жыццё найвышэйшая каштоўнасць. Страх сыйдзе ад людзей, мір і любоў будуць з вамі.
Мы на адлегласці— але мы з Вамі. Саюз польскіх артыстаў сцэны ZASP

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Powiązane artykuły

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design