Elżbieta Bielińska i Janusz Słomiński laureatami Nagrody HENRYK

Elżbieta Bielińska i Janusz Słomiński laureatami Nagrody HENRYK

Elżbieta Bielińska i Janusz Słomiński - laureatami najwyższej Nagrody Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP - HENRYK.

Elżbieta Bielińska –  aktorka-lalkarka Teatru Baj w Warszawie, absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (dzisiaj Akademii Teatralnej), Wydziału Lalkarskiego (dzisiaj Sztuki Lalkarskiej) w Białymstoku.  Wybitna, utalentowana i doświadczona aktorka, posiadająca w dorobku dziesiątki wspaniałych ró1. Teatr lalek jest jej ogromną pasją, a możliwość dzielenia się wiedzą i umiejętnościami z młodszymi kolegami – wielką radością. Te cechy wykorzystywała  z powodzeniem realizując autorski program warsztatów, podczas których uczestnicy mogli odkrywać znaczenie słowa na scenie. Ostatnie lata jej twórczości scenicznej są nieustannie niezwykle owocne i wysoko oceniane w środowisku lalkarskim.

(Zdjęcie ze strony Teatru Baj w Warszawie, fot. Marek Zimakiewicz)

Janusz Słomiński – aktor-lalkarz w ostatnich latach Teatru „Pleciuga” w Szczecinie, przedtem Teatru Lalki i Aktora „Baj Pomorski” w Toruniu, jeden z pierwszych, utalentowanych absolwentów warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (dzisiaj Akademii Teatralnej), Wydziału Lalkarskiego (dzisiaj Sztuki Lalkarskiej) w Białymstoku. Zgromadził na swoim koncie dziesiątki znakomitych ról. Jest współautorem przedstawień dla najnajów. Laureat licznych nagród, m.in.: Złotej Karety za najlepszy debiut, Piernikowej Karety Nowości, podczas II TSTL, za stworzenie postaci bliskiej dzieciom za tytułową rolę w „Zwierzętach Doktora Dolittle”, Towarzystwa Przyjaciół Szczecina za rolę Żony w spektaklu „Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci”, podczas XXXV OPTMF w Szczecinie, za rolę Janusza w przedstawieniu „8 dni stworzenia świata” podczas XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, czy w 2011 roku – Bursztynowego Pierścienia za „Afrykańską przygodę”, najlepszego przestawienia Teatru Pleciuga.

(fot. Teatr Pleciuga w Szczecinie)

Laureatom gratulujemy, życząc wielu kolejnych artystycznych wyzwań!

***

Patronem Nagrody jest Henryk Ryl – wybitny artysta teatru lalek, założyciel Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP.

Zgodnie z Regulaminem Nagrody, informacje podajemy na miesiąc przed Światowym Dniem Lalkarstwa, przypadającym na 21 marca. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystych obchodów lalkarskiego święta. Ze względu na covidowe obostrzenia, dokładna data wydarzenia zostanie podana w późniejszym terminie.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Powiązane artykuły

Karolina Kobielusz - laureatką nagrody Związku Artystów Scen Polskich, od lat honorowego patrona, odbywającego się w Białymstoku, Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
pon. – pt.: 9.00 – 17.00
e-mail: zasp@zasp.pl

Copyright © 2020 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design